UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „13 maja 1863 r. - pamiętamy! Upamiętniamy 160. rocznicę bitwy pod Kietlanką”
11 października 2023 r. miało miejsce uroczyste zakończenie projektu „13 maja 1863 r. - pamiętamy! Upamiętniamy 160. rocznicę bitwy pod Kietlanką”, który realizowany był przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zaręby Kościelne w programie Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023. Do tegorocznej edycji programu wpłynęła rekordowa liczba 2177 wniosków. Wyłoniono 341 beneficjentów, wśród nich znalazła się zarębska biblioteka, która otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 tys. zł.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości, którego dokonała Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Zaręby Kościelne Pani Bogumiła Knajp. Na wydarzenie przybyli: Wójt Gminy Zaręby Kościelne Pani Urszula Wołosiewicz, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych Pani Jolanta Porucznik, Wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych Pan Andrzej Raźniak, Kierownik Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego Pani Magdalena Świerczewska, a także uczestnicy projektu oraz konkursu z opiekunami, wśród których znaleźli się uczniowie klasy IIa, IV, Vb i VIa oraz podopieczni Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Zarębach Kościelnych.
Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja najważniejszych informacji o projekcie i zrelacjonowanie jego przebiegu, których dokonała Pani Elwira Krupa – pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. Głównym celem zadania było stworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa mieszkańców gminy Zaręby Kościelne w kulturze na poziomie lokalnym, upamiętnienie polskiego dziedzictwa historycznego oraz poszerzenie kręgu osób zainteresowanych lokalną historią. W trakcie prezentacji głos zabrała Pani Emilia Kulik, która przybliżyła zebranym temat przebiegu Powstania Styczniowego na naszym terenie i bitwy pod Kietlanką.
W ramach zadania zorganizowano dwa wyjazdy do miejsca pamięci w Kietlance, w tym wycieczkę rowerową, w których wzięli udział uczniowie klasy VIa i podopieczni Centrum. Przy pomniku-krzyżu, postawionym ku pamięci powstańców styczniowych i pułkownika Ignacego Mystkowskiego, uczestnicy wycieczki wysłuchali prelekcji na temat bitwy, a po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy zmówili modlitwę w intencji poległych za Ojczyznę. Dodatkowo dla uczniów przygotowano konkurs wiedzy o Powstaniu Styczniowym i gminie Zaręby Kościelne.
Biblioteka zorganizowała także dwa spacery tematyczne, w czasie których odwiedzono miejsca związane z upamiętnieniem Powstania Styczniowego na terenie gminy Zaręby Kościelne. Wzięli w ich udział podopiecznych Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego oraz uczniowie klasy VIa i VIb Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych. Uczestnicy wycieczki wybrali się na zarębski cmentarz parafialny, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze przy głazie poświęconym pamięci żołnierzy września, pułkownika Ignacego Mystkowskiego i powstańców styczniowych oraz wszystkich żołnierzy spoczywających na zarębskiej ziemi, którzy polegli za Ojczyznę oraz symbolicznym grobie, wskazującym miejsce pochówku pułkownika Ignacego Mystkowskiego, który zginął ze swoim oddziałem 13 maja 1863 r. w bitwie pod Kietlanką. Odczytano także inskrypcje z tablic pamiątkowych zamieszczonych na murach Kościoła pw. Najświętszego Imienia Jezus i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz Kościoła pw. św. Stanisława BM.
W Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym odbyły się trzy międzypokoleniowe warsztaty malarskie „Tu jest nasz dom, nasze miejsce”. Wspólne spotkanie w przestrzeni sztuki, w którym wzięli udział podopieczni Centrum oraz uczniowie klas IV, IIa i Vb wraz z nauczycielami, stało się idealną okazją do budowania międzypokoleniowego dialogu opartego na wzajemnym szacunku, życzliwości i zrozumieniu. Dla uczestników warsztatów ogłoszono także konkurs plastyczny, którego celem było stworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym, zaangażowanie w twórcze działania na rzecz kultywowania pamięci o ważnych dla Polski postaciach, miejscach i wydarzeniach, poszerzenie kręgu osób zainteresowanych lokalną kulturą i historią oraz wzmocnienie postaw patriotycznych. Wzięło w nim udział czterdzieści dziewięć osób.
W trakcie uroczystego zakończenia projektu miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu, które przyznano w czterech kategoriach: uczniowie klasy IIa, uczniowie klasy IV, uczniowie klasy Vb oraz podopieczni Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Dodatkową nagrodą specjalną za wyjątkową współpracę międzypokoleniową wyróżniono ucznia klasy IV. Wręczono także dyplomy z podziękowaniem dla Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych Pani Jolanty Porucznik i Kierownik Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego Pani Magdaleny Świerczewskiej za współpracę i tak chętne włączenie szkoły oraz centrum w działania biblioteki w ramach projektu.
W czasie uroczystości miały miejsce również przemówienia gości. Wójt Gminy Zaręby Kościelne Pani Urszula Wołosiewicz pogratulowała bibliotece drugiego z kolei projektu zrealizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury, podkreślając wielką wartość działań, które pielęgnują pamięć o ważnych dla naszej historii postaciach, miejscach i wydarzeniach oraz poszerzają krąg osób zainteresowanych lokalną historią. Głos zabrała także Kierownik Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego Pani Magdalena Świerczewska, dziękując za współpracę i włączanie podopiecznych jej placówki w różnorodne działania biblioteki.
Punktem kulminacyjnym imprezy był koncert muzyki patriotycznej. Państwo Renata i Arkadiusz Korytkowscy zachęcili uczestników do wspólnego odśpiewania najpiękniejszych polskich pieśni, a za swój występ zebrali gromkie brawa. Na koniec spotkania wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek oraz do obejrzenia nagrodzonych prac, które zaprezentowano na przygotowanej na tę okazję wystawie pokonkursowej.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!