Oto logo strony. Piękne ono jest
Powróć do: Gmina

Herb i flaga

 
 
 
Rada Gminy w dniu 26 kwietnia 2005 roku podjęła uchwałę nr XXIV/ 133/05 w sprawie ustanowienia herbu, flagi i pieczęci Gminy Zaręby Kościelne.

Dnia 15.08.2005 r. odbyła się uroczystość nadania herbu i flagi gminie Zaręby Kościelne.

Symbole te oparte są na herbie Zaremba. Projekty herbu i flagi uzyskały pozytywną opinię komisji heraldycznej przy MSWiA. Uznała ona przedstawiony projekt za jeden z najbardziej interesujących i oryginalnych herbów gminnych.

We współczesnej heraldyce samorządowej obowiązuje tarcza hiszpańska, dlatego też herb Gminy Zaręby Kościelne wykonany jest w kształcie takiej tarczy. 

  • Na tarczy koloru białego znajduje się mur z blankami czerwonym, na nim trzy złote kamienie, zza muru pół lwa koloru czarnego trzymającego w przednich łapach model kościoła koloru złotego.
  • Flaga gminy zawiera podstawowe elementu herbu, dlatego też znajduje się na niej dwa pasy skrajne poziome czerwone, pas dolny ozdobiony blankami, pas środkowy najszerszy biały; z pasa dolnego pół lwa wspiętego koloru czarnego, trzymającego w łapach model kościoła koloru złotego.
  • Gmina posiada również własną pieczęć herbową, w której w centralnym miejscu znajduje się herb gminy. Ustanowiony herb, flaga i pieczęć podkreśli tożsamość gminy, przywiązanie do tradycji, wiary i stanie się symbolem gminy.

 

W załączeniu treść odczytanego referatu na uroczystości nadania.

 

herbz 

flagaz 

Pliki do pobrania:

flagaz.jpg
Format: jpg, 26.34 kB
herbz.jpg
Format: jpg, 14.56 kB