Oto logo strony. Piękne ono jest
Powróć do: Informacje

Atrakcje i ciekawe miejsca

  

Złotoria – znajduje się tu dawny przykościelny cmentarz ogrodzony murem z kamieni polnych

W latach 1502 – 1816 funkcjonowała tu parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przeniesiona po drugim pożarze kościoła do Jasienicy. Obecnie w środkowej części cmentarza pozostała tylko kaplica pochodząca z II połowy XIX wieku.

 

  kosciol_zlotoria

 


 

Tablica pamiątkowa na klasztorze w Zarębach Kościelnych 

po lewej stronie głównego wejścia ufundowana przez ks proboszcza i parafian w 150 rocznicę Powstania Styczniowego poświęcona powstańcom styczniowym w tym 7 alumnom, którzy zginęli pod Kietlanką oraz Zakonnikom, którzy po upadku powstania zostali wypędzeni z klasztoru do Pińczowa.

 

 

  tablica_klasztor

  

W lewym rogu  przyklasztornego parkingu znajdują się dwie tablice:

  • jedna poświęcona  Czesławowi Dłuskiemu zamordowanemu w Charkowie - posadzono Dąb Pamięci oraz ufundowano tablicę  w ramach programu „Katyń … ocalić od zapomnienia” realizowanego przez powiat ostrowski
  • druga tablica poświęcona delegacji, która dla uczczenia 70 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej  na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim zginęła  w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

 

 

  tab_parking

   

 Dąb Pokoju 

najstarszy dąb w okolicy posadzony w 1928 przy szkole naprzeciwko klasztoru by uczcić 10 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dąb ten sadził najstarszy mieszkaniec Zarąb Kościelnych Franciszek Zaborowski oraz najmłodszy uczeń szkoły Ryszard Jabłoński, zmarły w 2023 roku w wieku 101 lat.

 

 

 

  dab_pamieci

 


 

Pomnik Papieża Polaka – Świętego  Jana Pawła II

Patrona naszej szkoły znajduje się przy szkole obok Dębu Pokoju.

 

 

 

  pomnik_jp2

 

 

 

Tablica pamiątkowa na murze kościoła parafialnego pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika

poświęcona ks. Prob. Sewerynowi Gargilewiczowi, który wzywał wiernych do zerwania kajdan niewoli i błogosławił Powstańców Styczniowych oraz Ignacemu Mystkowskiemu dowódcy Powstania Styczniowego, który zginął w bitwie pod Kietlanką.

 

tab_kosciolek

  tab2_kosciolek

 
 

Cmentarz Parafialny 

znajdują się tam groby bohaterów walczących za Ojczyznę. Na początku cmentarza prosto za główną aleją  jest symboliczny głaz poświęcony wszystkim żołnierzom poległym za wolność Ojczyzny.

 

 

  glaz

 

Pierwszy grób z lewej przy głównej alei

 to miejsce spoczynku długoletniego proboszcza naszej parafii ks Edwarda Łapińskiego obok tyłem do tego grobu marmurowy krzyż ogrodzony metalowym ogrodzeniem to miejsce spoczynku ks Floriana Szrody ze Zgromadzenia O. Reformatów, pierwszego proboszcza zarębskiej parafii po zlikwidowaniu Zakonu Reformatów.

krzyz_foto

  lapinski_grob

 
    

Tablica upamiętniająca miejsce pochówku pułk. Ignacego Mystkowskiego

W głębi cmentarza po prawej stronie głównej alei góruje metalowy krzyż obmurowany polnym kamieniem z tablicą upamiętniającą miejsce pochówku pułk. Ignacego Mystkowskiego, który poległ w bitwie pod Kietlanką 13 maja 1863 roku.

 

 

  tab_cmentarz

    

Pomnik Marii Curie – Skłodowskiej

przy budynku Ośrodka Zdrowia i Biblioteki Publicznej Gminy Zaręby Kościelne, polskiej fizyczki i chemiczki, dwukrotnej laureatce Nagrody Nobla, pierwszej kobiecie – profesor w katedrze fizyki w Sorbonie i pierwszej kobiecie, która spoczęła w paryskim Panteonie.

 

 

  sklodowskac

  

Schrony bojowe wybudowane przez Rosjan w latach 1939 – 1941

Jadąc przez Skłody Stachy w stronę Świerży można zwiedzić  bunkry – schrony bojowe wybudowane przez Rosjan w latach 1939 – 1941. Zachowały się w nich elementy pancerne strzelnic, studnie wewnętrzne, przy niektórych rowy okalające bunkry. Są to pozostałości po tak zwanej Linii Mołotowa.

 

 

  bunkry

  

Tablica poświęcona Aleksandrze i Hieronimowi Skłodowskim

Przy drodze w Skłodach Piotrowicach znajduje się tablica poświęcona Aleksandrze i Hieronimowi Skłodowskich, mieszkańcom domu przy którym stoi tablica. 20 stycznia 1944 roku zostali zastrzeleni przez okupanta niemieckiego za pomoc okazaną Żydom. Tablica ufundowana przez Instytut Pileckiego z Projektu „Zawołani po imieniu” z inicjatywy prof. Magdaleny Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego  przy współpracy z Gminą Zaręby Kościelne została uroczyście poświęcona i odsłonięta 16 czerwca 2019 roku.

 

  pomnik_sklody

 
W Skłodach Piotrowicach po drugiej stronie rzeki do 1920 roku stał dwór, miejsce zamieszkania dziadków słynnej Polki Marii Curie – Skłodowskiej. Tu urodził się i chodził do szkoły elementarnej w Zarębach Kościelnych jej dziadek – Józef Skłodowski (1804 – 1882).


   

Kietlanka – przy torach znajduje się tablica upamiętniająca jedną z największych bitew Powstania Styczniowego

Kietlanka – przy torach znajduje się tablica upamiętniająca jedną z największych bitew Powstania Styczniowego, która rozegrała się 13 maja 1863 roku. W bitwie tej zginął ppłk Ignacy Mystkowski. Tablica została ufundowana przez parafian i ks proboszcza Andrzeja Dmochowskiego.

 

 

  tab_kietlanka